شماره 163 – تا پس گرفتن کشور و سرزمین‌مان از پای نخواهیم نشست

هم میهن گرامی, مهر نموده و ما را در پخش نامه پان ایرانیسم یاری نمایید. سپاس!

نامه پان ایرانیسم
www.paniranism.info – paniranist1@gmail.com
شماره 163، چهارشنبه 26 بهمن ماه 1401، 15 فوریه 2023

 

فاطمه سپهری: تا پس گرفتن کشور و سرزمین‌مان از پای نخواهیم نشست
همه جای ایران سرای من است!، علی کشگر
ایران یک کشور کثیرالمله نیست، اتابک فتح اله زاده
تظاهرات سراسری ایرانیان در ده‌ها شهر جهان علیه ۲۲بهمن و جمهوری اسلامی
افسانه‌ی ملیت‌ها در ایران

آرسام محمودی و آرش کیخسروی
پان ایرانیست های دربند

پان ایرانیست ها و همه زندانیان سیاسی را آزاد کنید

فاطمه سپهری: تا پس گرفتن کشور و سرزمین‌مان از پای نخواهیم نشست

دفاعیه فاطمه سپهری از زندان وکیل آباد مشهد: دیگر تاب تحمل هیچکدامتان را نداریم و تا پس گرفتن سرزمین‌مان از پای نخواهیم نشست

▪️اصغر سپهری برادر فاطمه سپهری در توییتر متنی را با عنوان «دفاعیه فاطمه سپهری از زندان وکیل آباد مشهد» منتشر کرده است.

🔻متن کامل دفاعیه فاطمه سپهری به شرح زیر است:

«من فاطمه سپهری که در سال ۶۰ با شهادت همسرم مورد خصومت گماشتگان خمینی در بنیاد شهید قرار گرفته و تا فرش زیر پای من و فرزندم را کشیدند و به هیچکس نیز پاسخگو نبودند تا ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ که توسط گماشتگان خامنه‌ای در وزارت اطلاعات در منزل دستگیر شدم و حقوقم را به دستور شخص خامنه‌ای قطع نمودند. ۳۱ شبانه روز در سلول انفرادی اطلاعات بودم که به علت وخیم شدن حالم به بیمارستان امام رضا منتقل و ۴ صبح ۲ آبان تحویل زندان وکیل آباد شدم و به بند ۵ نسوان منتقل و فعلا در شبانه روز ۱ساعت هواخوری داشته و تلفن کوتاه و شدیدا کنترل می‌شود.

ناراحتی و درد شدید دستم که مورد تأیید پزشک زندان قرار گرفته و چندین بار کورتون تزریق شده به دستور قاضی پرونده از پیگیری درمان محروم شده‌ام.

۳ بار بازداشت موقت من جهت تراشیدن اتهامات تمدید شد تا در ۲۸ دی‌ماه در شعبه ۱۴۲ به ریاست قاضی عرب به جرم نشر اکاذیبی مانند تقلب در انتخابات سال ۸۸، کشته شدن ۱۵۰۰ نفر در آبان ۹۸، بخشیدن ایران به روس و چین، بدون حضور خودم در دادگاه به ۱ سال حبس و ۲۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شدم.

در جلسه دوم در تاریخ ۱۷ بهمن در شعبه ۱دادگاه انقلاب به ریاست قاضی سرشناس مشهدی هادی منصوری بدون ابلاغ قبلی به خودم یا وکیلم به صورت بسیار ناگهانی و مخفیانه و مزورانه محاکمه شدم و متهم به توهین به رهبر فقید و حاضر، همکاری با دول متخاصم و مصاحبه با شبکه‌های معاند شدم که همه از طرف من رد شد.

من در اینجا به مسئولین بی‌مسئولیت کشور هشدار می‌دهم که من و میلیون‌ها نفر دیگر قبل از اینکه مخالف این نظام محسوب شویم حاصل عملکرد شما هستیم که ۴۴ سال در رنج و غم و اندوه و عملکرد ظالمانه شما از قبیل اختلاس، تجاوز، حیف و میل بیت‌المال، سوء مدیریت‌های متعدد، جنگ‌افروزی و ناآرامی در جهان و کشور و هزاران جنایت دیگر به ستوه آمده و دیگر تاب تحمل هیچکدامتان را نداریم و تا پس گرفتن کشور و سرزمین‌مان از پای نخواهیم نشست.
۲۶ بهمن ۱۴۰۱»

***

همه جای ایران سرای من است!

علی کشتگر

آقای مهتدی اگر نمی‌دانید، بدانید که، برای ملت ایران، سرچشمه و الگوی دلیری، همان دلاوریهای روشن‌بینانه مردم کردستان و قوم کرد این سر سلسۀ ایران از فراز قله آگاهی و دانشی، به بلندای کوه‌های کردستان است و با شهامتی ستایش‌انگیز از همان ارتفاع قله‌های کوه‌های کردستان فریاد می‌زنند: “از کردستان تا تهران جانم فدای ایران”.

ادامه نوشتار:

http://bonyadhomayoun.com/?p=21083

***

ایران یک کشور کثیرالمله نیست

اتابک فتح اله زاده

چندی است که بار دگر بحث های کهنه به راه افتاده است که کشور ایران از ملت های گوناگون تشکیل شده است . پیش از ورود به اصل مطلب لازم است به این موضوع اشاره کنم که سرچشمه و زیر بنای فکری و پایه های تئوریک و سیاسی این گونه مقوله ها که « ایران کشور کثیر المله است » برخاسته از کجاست .

واقعیت این است اولین بار طرح این گونه مقوله های وارداتی « ایران کشور کثیر الملله است » توسط حزب توده ایران وارد ادبیات سیاسی و فرهنگی ایران شد . این نسخه ی لنینی بدون همخوانی با واقعیت های تاریخی #ایران ، در هنگامه اشغال شمال ایران توسط ارتش سرخ و پیدایش «فرقه دمکرات آذربایجان » و «حزب دمکرات کردستان» بطور گسترده مطرح شد . گرچه حزب توده ایران با خطای معرفتی کورکورانه مبلغ و مدافع این نظریه در ایران شد اما پس از چندی از درون حزب توده ایران پرچم مخالفت با این نظریه بلند شد .

گرچه #سوسیالیسمِ شوروی همچون حباب صابون از درون پاشید . با وجود این پس از گذشت ۸۰ سال هنوز که هنوز است تفکر لنینی هم چون ویروس جان سخت در کشور ما جولان می دهد . و هنوز هم آبشخور فکری بخشی از روشنفکران ، دانشگاهیان ، سیاسی های #قوم_گرا و سازمان های سیاسی به ویژه چپ سنتی ایران در مورد مقوله هایی مانند « #ملت »، «ملی گرایی »، «اصل حق ملل در تعیین سرنوشت خویش» ، «کشور های کثیر الملله» نظرات شان الهام گرفته از سیستم فکری و سیاسی لنین می باشد.

چپ سنتی ایران برای پاسخ به مشکلات و خواست های بر حق اقوام ایرانی، بطور مکانیکی و بدون تحقیق و بررسی شکل گیری #روسیه ی تزاری را با ایران یکی در نظر می گیرد . لنین به درستی می گفت که روسیه زندان ملل است . در واقع امر روسیه ی تزازی با قلدری و قدرت نظامی کشورها و ملت ها ی دیگر را به ضرب زور به سیطره ی خود در آورد . در هر کجای کشور روسیه ی تزاری ، جنبش های ملی و رهایی بخش بر علیه اش شکل گرفت به طرز وحشیانه سرکوب شد. در همین رابطه بود که لنین روس ها را «ملت سلطه گر» و دیگر ملل را « ملت های سلطه پذیر» می نامید . لنین برای جذب ملل ساکن روسیه که از سیطره ی تزار ها به جان آمده بودند با شعار « حق ملل در تعیین سرنوشت خود » به میدان آمد .

پس از پیروزی انقلاب اکتبر لنین بر شعار خود وفادار نماند . حکومت شوراها به رهبری لنین تمامی حکومت های نو بنیاد در قفقاز و آسیای میانه را سرکوب و قلع و قمع کرد و در واقع ادامه دهنده ی راه و روش تزار ها شد. لنین پس از پیروزی انقلاب اکتبر مطرح کرد که مبارزه در راه سوسیالیسم بر مسئله ملی اولویت دارد.

اصل مطلب این است که موقعیت قومی و ملی در ایران با موقعیت روسیه تزاری تفاوت ماهوی و اساسی دارد. ساکنان فلات ایران و اقوام ایرانی طی قرن ها و هزار ها با تمام فراز و فرود ها بطور طبیعی در هم تنیده و در یک پیوند تاریخی شکل گرفته است و افزون بر این دولت های تاریخی در وحدت بخشی و پیوند های تاریخی ساکنان اقوام ایرانی نقش بسزایی داشتند. ایران کنونی ما فراورده ی یک تاریخ مشترک سه هزار ساله می باشد . با چه منطقی ما حق داریم پس از گذشت بیش از ۱۰۰ سال از انقلاب اکتبر باز هم بطور کلیشه ای ایران را کشوری چند ملیتی و اقوام را به جای ملت بکار می بریم. ملیت در جهان امروز در واقع تعلق هر شهروند به یک ملت می باشد . واقعیت های تاریخی کشور مان با هیاهو تحریف نمی شود . نمی توان به تقلید از لنین کشور ایران را به ملت سلطه گر و ملل سلطه پذیر تقسیم کرد که گویا در ایران فارس ها ملت سلطه گر می باشند. ما در ایران فارس زبان ، #ترک زبان، #عرب و #کرد و #بلوچ زبان داریم اما ملتی به نام ملت #فارس، ترک، عرب ، کرد ، لر و گیلک نداریم . امروز اگر ما اقوام ایرانی را به عنوان ملت به رسمیت بشناسیم فردا به تعداد مدعیان باید به برپایی دولت مستقل تن دهیم . آیا مشخص نیست این طرز تفکر ها چه عواقب وحشتناک می تواند برای ساکنان این مرز و بوم به وجود آورد؟.

به گواهی تاریخ ، مردمان این مرز و بوم با وجود داشتن هویت قومی و ایلی شان در کلیت ، خود را متعلق به ایران می دیدند. بازتاب تعلق تاریخی به ایران ، در سخنان شادروان عبدالرحمان قاسملو نیز بخوبی آشکار است که می گفت : « من کرد ایرانی، از هر ایرانی ، ایرانی تر هستم ». او شعار دمکراسی برای ایران و خودمختاری برای کردها را مطرح کرد . نباید منکر رفتار های نادرست و تبعیض های دوره حکومت #پهلوی و همچنان سرکوب وحشیانه نظام #جمهوری_اسلامی بر علیه اقلیتهای قومی و مذهبی بخصوص بلوچ ها و کردها شد . به باور من از همین امروز باید برای توسعه مناطق محروم تلاش کرد به کمبود های این مناطق توجه ویژه کرد. چگونه می شود انسان های آزادیخواه فقر و فلاکت بلوچ ها را مشاهده کنند و در عین حال از ایرانی بودن خود خجالت نکشند .

اکثریت ساکنان مردم ایران طی هزاران سال به لحاظ فرهنگی و عاطفی و تاریخی به هم گره خورده اند. نباید واقعیت های تاریخی کشورمان را نادیده گرفت و یا سرسری گذر کرد. باید از خود پرسید چرا این کشور در درازای تاریخ توانست تمامی نیروهای مهاجم را به مرور زمان از آن خود کند؟ حتی اقوام ترک و ترکمن و تاتار ها که طی چندین قرن پی در پی به سرزمین ما هجوم آوردند . پس از گذشت اندک زمانی هر کدام از آن ها خود را شاه ایران و متعلق به کشور ایران دانستند و در گسترش شعر و ادبیات فارسی تلاش کردند سیستم اداری و دیوانی ایرانیان را پذیرا شدند و حتی برای حفظ و نگهداری کشور علیه ازبک ها و عثمانی های ترک زبان شمشیر زدند .

فدرالیسم

باز هم یک کلیشه برداری دیگر، طرح پروژه فدرالیسم در ایران می باشد . عده ای از هموطنان بر این باورند که استقرار فدراسیون اقوام ایرانی ، برای کشورمان یک راه کار مناسب می باشد . به باور من سیستم فدرال برای ایران غیر عملی و زیان بار خواهد بود . فدرالیسم به مثابه شیوه کشورداری منطبق با واقعیت های عینی و سیاسی کشورمان نیست. در واقع پذیرش فدرالیسم به نوعی گره زدن نابجا به دست و پا می باشد که فردا از باز کردن آن عاجز خواهیم ماند و موجب درد سر جدید خواهد شد .

اصولا فدرالیسم به مثابه یک شیوه کشور داری در هر کجای جهان که شکل گرفته است از همگرایی کشورها و یا واحد های کوچک جدا از هم آغاز شده و در نهایت به تشکیل دولت های مشترک منجر شده است . این روش برای آمریکا و بسیاری از کشور های اروپایی جواب مثبت داده است . در واقع حاکمان و مردمان این کشورها بنا به ملاحظات سیاسی و اقتصادی از پراکندگی به یگانگی و وحدت سرزمینی رسیدند.

به گواهی تاریخ اقوام ایرانی طی هزاران سال با تمام افت و خیز ها بطور طبیعی در زیر سایه دولت ها و سلسله های قدرتمند به هم جوش خوردند ، در شادی ها و شکست ها با همدیگر روزگار خود را سپری کردند و با گذشت زمان صاحب تاریخ و فرهنگ مشترک شدند . این قابل درک نیست که ما برای قراری فدرالیسم اول اقوام ایرانی را بطور مصنوعی از هم جدا کنیم و سپس به نام نامی فدرالیسم این اقوام را دوباره به هم جوش بزنیم .

ایران امروز ما در این شرایط آشفته ی نیازی به فدرالیسم ندارد. نیاز مردم ایران برقراری دولتی بر اساس عدم تمرکز و دادن اختیارات وسیع به استان ها و به ویژه مناطق کردستان و بلوجستان و مناطق محروم می باشد. این حرف ها از کشفیات ما نیست. بیش از یک قرن است که پدران ما در انقلاب مشروطیت برای مهار قدرت مرکزی قوانین انجمن های ایالتی و ولایتی را در پارلمان ایران به تصویب رساندند .

تصمیم گیران در تهران هر کسی باشند باید از نگاه و رفتار های آقا بالا سری دست بردارند و در عمل از داشتن امتیاز و برتری طلبی کوتاه بیاید. اقوام ایرانی حق دارند در کنار زبان مشترک ایرانیان ، آموزش زبان مادری خود را داشته باشند. آنان حق دارند در رشد فرهنگ قومی و در خود گرانی مناطق خود نقش داشته باشند. این گونه اقدامات زمینه ی همبستگی_ملی ایرانیان را فراهم می کند. ایران وطن مشترک تمام اقوام ایرانی است که قرنهاست در این سرزمین زندگی می کنند.

انگیزه ی این نوشته کوتاه من واکنشی به برنامه تلویزیون بی‌بی‌سی در مورد « #تمامیت_ارضی » و دفاع دکتر #رامین_کامران متین از مقوله ی « ایران یک کشور کثیرالمله » و افزون براین سکوت و لکنت زبان بخشی از چپ ها و جمهوری خواهان در نشست جبهه جمهوری خواهی در قبال « تمامیت ارضی ایران» می باشد.

یاد آوری این نکته اهمیت دارد برای رفع حساسیت های تاریخی و نگرانی ها می توان به محتوای شعارها وفادار ماند و در عین حال شکل شعارها را آراسته تر و به روز کرد . اینگونه اقدامات به نوبه خود می تواند به همبستگی ملی کمک کند . به طور نمونه می توان به جای شعار « تمامیت ارضی ایران »، « یک پارچه گی سرزمینی» و یا به جای شعار « خود مختاری »، «خود گردانی» را انتخاب و بکار برد.

گویا نیوز

***

تظاهرات سراسری ایرانیان در ده‌ها شهر جهان علیه ۲۲بهمن و جمهوری اسلامی

– هزاران نفر که تخمین زده می‌شود شمارشان به بیش از صد هزار نفر می‌رسید در تظاهرات لس‌آنجلس حضور داشتند. شاهزاده رضا پهلوی که پیشتر از برگزاری این تجمع حمایت کرده بود در جمع ایرانیان حاضر و با استقبال انبوه مردم روبرو شد.

– تجمعات ۲۲ بهمن چندمین دور اعتراضات هماهنگ و سراسری ایرانیان ساکن خارج از کشور در قاره‌ها و شهرهای مختلف از ابتدای جنبش انقلابی علیه جمهوری اسلامی بود.

– به همراه داشتن پرچم شیروخورشید و درفش کاویانی و پرچم‌هایی با آرم سلطنتی بر زمینه آبی درخشان از سوی ایرانیان از جمله مهمترین ویژگی مشترک تجمعاتی بود که در ده‌ها شهر جهان همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب ارتجاعی و اسلامی برگزار شد.

– کاربران ایرانی از شامگاه ۲۱ بهمن با هشتگ ننگ بر فتنه ۵۷ در شبکه‌های اجتماعی علیه انقلاب ۵۷ و حکومت بر آمده از آن، جمهوری اسلامی، نوشتند.

ادامه نوشتار:

ننگ بر فتنه ۵۷؛ تظاهرات سراسری ایرانیان در ده‌ها شهر جهان علیه ۲۲بهمن و جمهوری اسلامی

***

افسانه‌ی ملیت‌ها در ایران

حمید احمدی

در سال‌های گذشته گاه‌گاه تحلیل‌های آقای کامران متین به عنوان استاد روابط بین‌الملل ساکن انگلستان را در تلویزیون‌های فارسی‌زبان خارج از ایران می‌دیدم. از آنجا که ایشان هم رشته خود من بود، دیدگاه‌ها و تحلیل‌هایشان از مسایل منطقه‌ای یا بین‌المللی و داخلی برایم قابل احترام می‌نمود. با این همه در چند هفته اخیر متوجه نقد برخی از گروه‌ها و افراد ایران‌دوست و میهن‌پرست در داخل و خارج کشور از گفته‌های آقای متین شدم و برایم تعجب برانگیز بود. کنجکاو شدم که مگر ایشان چه گفته است که با این نقدها روبرو گشته است؟

چند روز پیش بطور اتفاقی متوجه گفتگوی ایشان و آقای دامون گلریز با شبکه‌ی تلویزیونی فارسی بی‌بی‌سی درباره‌ی موضوع ملیت و هویت در ایران شدم و بر اساس همان کنجکاوی به همه آن برنامه گوش دادم. باور نمی‌کردم یک استاد روابط بین‌الملل چنین سخنانی در رابطه با ملیت در ایران بگوید. به هر روی به این نتیجه رسیدم که با توجه به تحولات اخیر در مواضع ایرانیان خارج از کشور، ایشان به نمایندگی غیر رسمی از سوی گروه‌های فعال قوم‌گرای چند دهه گذشته چنین مواضعی را گرفته‌اند.

اساس گفته‌های آقای متین این بود که ایران یک «کشور چند ملیتی» و یا «کثیرالمله» است و این ملیت‌ها که به برخی از آنها چون ملت کُرد و تُرک و بلوچ و… اشاره کردند، باید از «حق تعیین سرنوشت» برخوردار شوند. در پایان هم آقای متین در برابر اصرار مجری برنامه برای بیان راه حل و شکل حکومت مورد نظرشان گفتند راه حل من ایجاد یک ایران «کنفدرال» و تشکیل یک «کنفدراسیون» در ایران هست.

ادامه نوشتار:

http://azariha.org/10851/%d8%a7%d9%81%d8%b3%d8%a7%d9%86%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%d9%85%d9%84%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86/

***

هواداران برونمرزی حزب پان ایرانیست  
همبستگی‌ ملی‌ . یکپارچگی ایران . حاکمیت ملت
هم میهن گرامی‌: برای ایرانی یکپارچه، آزاد، آباد، سربلند و دمکرات با حاکمیت ملت به ما بپیوندید
کنون ای هم وطن ای جان جانان / بیا با ما بگو پاینده ایران

به پان ایرانیست ها بپیوندید
اندیشه وحدت بخش پان ایرانیسم و کوشش در حزب پان ایرانیست و سازمان جوانان حزب پان ایرانیست یگانه راه نجات ایران از تجزیه و فروپاشی است.

***

درخواست هموندی
hamvandi@paniranist.org
شبکه های اجتماعی نامه پان ایرانیسم

تارنما: www.paniranism.info
فیسبوک: facebook.com/paniranistparty
تویتر: twitter.com/paniranism
تلگرام: t.me/Naameh_Pan

شبکه‌های اجتماعی حزب پان ایرانیست

تارنما:www.paniranist.party
اینستا گرام: paniranist.party
تلگرام http://t.me/paniranist
فیسبوک:Fb.com/paniranist.info
تویتر:paniranist_info@

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Copyright©2010-2018.