شماره ١١٩ – گفتگوی آرش کیخسروی با نسرین ستوده

نامه پان ایرانیسم
شماره ١١٩ – یکشنبه ٨ دی ١٣٩٢ – ٢٩ دسامبر ٢٠١٣
www.paniranism.info – [email protected]

درود بر هم میهنان گرامی

مطالب زیر تقدیم میشوند

گفتگوی آرش کیخسروی با نسرین ستوده
۱۲ روز از بازداشت مهدی ملکی گذشت
بنای ۷۰۰ ساله در میبد به بهانه ساخت دارالقران تخریب شد

پاینده ایران

گفتگوی آرش کیخسروی با نسرین ستوده

«محاکمات سیاسی باید در دادگاه‌های عمومی و با حضور هیات منصفه و بصورت علنی باشد نه در دادگاه انقلاب»

منبع: تارنمای وکلای ملت
برگرفته از تارنمای سازمان جوانان حزب پان ایرانیست

اگرچه بیش از دو هفته از دیدار هیات پارلمانی اروپا با همکار گرامی ام نسرین ستوده و جعفر پناهی می‌گذرد ولی هنوز برخی از مقامات کشورمان به اظهارنظر در این خصوص مشغول هستند و بخشی از فضای رسانه‌ای داخل ایران را هم بگونه‌ای آراسته‌اند که یک طرفه بوده و بیشتر حالت ارعاب و تهدید دارد تا اطلاع رسانی و آگاهی بخشی. برای آگاهی وکلای عزیز ایران از آنچه که در این دیدار اتفاق افتاده به دیدن نسرین ستوده رفتم. ستوده این روز‌ها بر این باور است که ایام زندگی در زندان برایش بهتر از روزهایی است که راه را بر امرار معاشش بسته‌اند. او که وظیفه دفاع از حق در برابر قدرت را برعهده داشته و دارد عملکرد خود را در چارچوب قانون و قابل دفاع می‌داند و با امید به آینده، صبوری پیشه کرده و با تمام سختی‌هایی که احاطه‌اش کرده‌اند روزگار را می‌گذراند.

download (1)

 

متن گفتگو با نسرین ستوده را در ادامه می خوانید:

سرکار خانم ستوده دیدار با هیات پارلمانی اروپا چرا انجام شد و در مورد چه مطالبی با هم صحبت کردید؟

این دیدار به درخواست هیات پارلمانی اروپا صورت گرفت و آقای جعفر پناهی و من نیز درخواست هیات مذکور را پذیرفتیم و در روز جمعه ۲۲/۹/۹۲ دیدار انجام شد. در این نشست ضمن اشاره به حصر خانگی خانم زهرا رهنورد و آقایان کروبی و میرحسین موسوی و فقدان حکم قضایی در این خصوص به این موضوع پرداخته شد که آن‌ها تقریبا از کلیه حقوق زندانیان از قبیل مراوده زندانیان با یکدیگر و ملاقات هفتگی منظم محروم هستند و بویژه با توجه به کهولت سن با مخاطرات زیادی مواجه می‌باشند. علاوه بر این، موضوع زندانیان سیاسی مطرح شد که اغلب آن‌ها بدنبال یک روز انتخابات بازداشت و به زندان‌های طولانی مدت محکوم شدند. به این نکته نیز اشاره شد که اصولا و طبق قانون اساسی محاکمات سیاسی نباید در دادگاه انقلاب برگزار شود چرا که طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی اینگونه محاکمات باید در دادگاه‌های عمومی و با حضور هیات منصفه و بصورت علنی باشد که این هر سه شرط در دادگاه انقلاب مغفول می‌ماند. ما به هیات پارلمانی گفتیم از اینکه دولت ایران یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های بین المللی‌اش را از طریق مذاکره حل کرده است و به طرف توافقات بیشتر می‌رود خوشحالیم ولی همچنین خواهان آن هستیم دولت ایران مشکلات داخلی‌اش را نیز از طریق مذاکره با مخالفان داخلی حل کند. ما انتظار داریم زندانیان سیاسی هر چه زود‌تر آزاد شوند و در حل مشکلات داخلی مورد مشورت و مذاکره قرار گیرند، تا هم خواسته‌هایشان شنیده شود و هم در حل مشکلات داخلی از راهکار‌هایشان استفاده شود. هیات پارلمانی در مورد وضعیت خود ما هم پرسید که این موضوع مورد اشاره قرار گرفت که آزاد بودن از زندان با محرومیت‌ها و محدویت‌های متعدد از قبیل ممنوعیت از اشتغال، ممنوع الخروج بودن و… شرایطی بمراتب سخت‌تر از زندان ایجاد می‌کند. وقتی ما را از امرار معاش محروم کرده‌اند، شرایط زندگی خودبخود برایمان دشوار می‌شود.

آیا جایزه‌ای هم گرفتید؟

هرچند که ما این حق را داشتیم که برای گرفتن جایزه به اروپا سفر کنیم اما بدلیل ممنوع الخروج بودن این سفر می‌سر نشد مع هذا در دیدار با هیات پارلمانی اروپا به هیچ وجه جایزه‌ای رد و بدل نشد. در عکسی که توسط هیات پارلمانی منتشر شد، بسته‌هایی به هر کدام از ما داده شده که حاوی کتاب و جزوات معرفی بنیاد ساخاروف و برندگان جایزه است.

این نشست چند دقیقه طول کشید؟

نزدیک چهل و پنج دقیقه که تقریبا نیم ساعت آن به گفت‌و‌گو انجامید.

اعضای هیات چند نفر بودند؟

حدود هفت یا هشت نفر، ریاست جلسه با خانم کرونبرگ بود و فقط اعضای هیات پارلمان که به ایران سفر کرده بودند حضور داشتند.

کادویی که شما به هیات دادید چه بود؟

تابلویی که دستی در زندان درست کردم و زیر آنهم نام اوین را نوشته بودم به رسم یادبود از طرف خودمان (من و آقای پناهی) به آن‌ها دادم.

آیا هیات این اجازه را داشت که با شما دیداری داشته باشد؟

در نظر داشته باشیم اساسا کنوانسیون‌های بین المللی و از جمله کنوانسیون‌های مربوط به حقوق بشر فاقد ضمانت اجرا هستند و فقط برای کشورهایی که به این کنوانسیون‌ها می‌پیوندند حق نظارت متقابل قائل می‌شوند. معهذا تا آنجا که من در جریان هستم هیات پارلمانی اروپا با ما به عنوان برندگان جایزه ساخاروف این دیدار را انجام داد.

در برخی از رسانه‌های خاص – از گذشته تا امروز – برای تخریب شخصیت شما سناریویی تدارک دیدند که البته نویسنده یا نویسندگان گمنام مطلب بر خلاف آنکه خود را اصولگرا می‌نامند با زیرپا نهادن اصول اخلاقی و با طرح این سوال که نسرین ستوده کیست، به حیطه زندگی خصوصی شما هم وارد شدند ولی سوالی که مطرح کردند بنظرم سوال خوبیست و من هم می‌خواهم جواب شما را به این سوال بدانم که «نسرین ستوده کیست»؟

نسرین ستوده یک وکیل دادگستری است که البته به قصد تحقق عدالت فعالیت می‌کند. دروس دانشگاهی را در دوره جمهوری اسلامی خوانده و در اوج گزینش‌ها در سال ۶۳ وارد دانشگاه دولتی شده است. در سال‌های متمادی در ادارات دولتی کار حقوقی انجام داده و سعی کرده از اصول اخلاقی و شرافت انسانی تخطی ننماید. در پایان از خانم نسرین ستوده بخاطر وقتیکه در اختیارم قرار دادند سپاسگزاری کردم. امیدوارم حقوق شهروندی و کرامت انسانی در کشور ما محفوظ و محترم بماند.

***
۱۲ روز از بازداشت مهدی ملکی گذشت

برگرفته از تارنمای سازمان جوانان حزب پان ایرانیست

مهدی ملکی

مهدی ملکی۱۲ روز از بازداشت مهدی ملکی از اعضای سازمان جوانان حزب پان ایرانیست گذشت.
به گزارش سازمان جوانان حزب پان ایرانیست، ماموران امنیتی شامگاه چهارشنبه ۲۷ آذرماه با مراجعه به منزل مهدی ملکی، وی را بازداشت کردند.
همچنین ماموران وسائل شخصی وی مانند کامپیوتر و … را نیز همراه خود برده اند.
در طی این مدت وی تنها یکبار با منزل تماس گرفته و اطلاع داده است در زندان اوین به سر می برد.
گفتنی است از علت بازداشت وی و اتهامات احتمالی خبری در دست نیست.

***
بنای ۷۰۰ ساله در میبد به بهانه ساخت دارالقران تخریب شد

برگرفته از تارنمای سازمان جوانان حزب پان ایرانیست

بخشی از مجموعه تاریخی بابک در شهر میبد یزد که قدمت آن به دوره آل مظفر می رسید به بهانه ساخت دارالقرآن تخریب شد. در این میان معاون فرماندار میبد اظهار کرده که این بنا ارزش تاریخی ندارد.

IMG14292306

به گزارش خبرنگار مهر مجموعه تاریخی بابک در محله فیروزآباد شهر میبد یزد آثار متعددی از دوره آل مظفر تا دوره قاجاریه را در خود جای داده بود. در این مجموعه ۳ هزار و ۸۰۰ متر مربعی، بازارچه خانقاه و مسجد وجود دارد که در نزدیکی آن هم آب انبار، حمام و بناهای تاریخی دیگری ساخته شده است اما در هفته گذشته بخشی از بازارچه آن شامل شش دهنه مغازه و فضاهای مازاری به عنوان معدود مازاری های باقیمانده در میبد به همراه مغازه های آهنگری و فضاهای پشت آن مانند بادگیرهای میبد تخریب شده است.
در این باره علیرضا فلاحی معاون فرماندار میبد در اظهارنظری اعلام کرده که این مجموعه نه تنها در فهرست میراث ملی ثبت نشده بلکه دارای ارزش تاریخی نیز نبوده است.
این اظهارنظر در حالی اعلام شده که پرونده مجموعه تاریخی بابک با عنوان “مجموعه مسجد خانقاه و بازارچه بابک” در سال ۸۲ با شماره ۱۰۸۸۴ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است اما فرماندار میبد اعلام کرده که با تخریب این بخش از بازارچه تا دو ماه دیگر دارالقرآنی با سبک سنتی ایجاد خواهد شد که نه تنها تهدیدی برای این مجموعه نیست بلکه احداث بنای مد نظر زیبایی خاصی به این مجموعه خواهد داد اما ذات الله نیکزاد که چندین سال سرپرستی مجموعه تاریخی بابک را برعهده داشت به خبرنگار مهر می گوید: این مجموعه از سال ۸۳ تا ۹۱ در حال مرمت بود و در مرحله مساعدی قرار داشت. تصمیم داشتیم مرمت آن را ادامه دهیم که این اتفاق افتاد.
نیکزاد ادامه می دهد که همه مردم حتی مسئولان شهر می دانستند این مجموعه تاریخی است پس این اظهارنظر که اعلام کرده اند مجموعه بابک تاریخی نیست از سر غرض بوده نه بی اطلاعی. چون بی اطلاع کسی است که نداند این اثر جزو میراث فرهنگی بوده است اما آقایان در جریان ثبت اثر بوده اند چرا که نامه ثبت این بنا به تمامی مسئولان شهر ارسال شده بود.
نیکزاد می گوید که “اداره میراث فرهنگی یزد از تخریب کننده این اثر تاریخی شکایت کرده چون نه تنها این مجموعه به صورت مستقل ثبت شده بود بلکه در بافت تاریخی میبد که آن هم به شماره ۳۳۹۰ به ثبت رسیده قرار داشته است”.
تخریب مجموعه بابک درست در زمان جابجایی مدیریت میراث فرهنگی استان یزد انجام شده بنابراین مخربان میراث فرهنگی از فرصت جابجایی مدیران سوءاستفاده کرده و اقدامی که هیچگاه اجازه آن را نداشتند انجام دادند با این حال در این تخریب یک چهارم مجموعه از بین رفته و احتمال تخریب بخش های دیگر آن نیز وجود دارد از سوی دیگر مجموعه بازارچه، خانقاه و مسجد یک مجموعه وقفی بوده ولی تاکنون اداره اوقاف استان یزد در این باره پاسخی نداده و سکوت اختیار کرده است.

***
پان ایرانیست‌ها و همه زندانیان سیاسی را آزاد کنید

FreeA.Abedini

FreeAbolzal

Abedini dar Tazahorat

رزمنده پان ایرانیست ابوالفضل عابدینی پیش از زندان هنگام تظاهرات در مقابل سفارت شیخک نشین امارات

Saman

Mehdi Maleki Azad Konid

***

تارنمای نامه پان ایرانیسم:
http://paniranism.info

فیسبوک نامه پان ایرانیسم:
www.facebook.com/paniranism

تارنمای هواداران پان ایرانیسم:
www.paniranism.net

تارنمای حزب پان ایرانیست:
http://paniranist.org

فیسبوک حزب پان ایرانیست
www.facebook.com/paniranistparty

تارنمای سازمان جوانان حزب پان ایرانیست:
http://paniranist.info

فیسبوک سازمان جوانان حزب پان ایرانیست:
https://www.facebook.com/paniranist.info

تارنمای تریبون آزاد پان ایرانیست در خوزستان:
www.pan-iranist.net

کانال یوتیوب حزب پان ایرانیست:
http://www.youtube.com/paniranistparty

درفش ملی ایران

سازمان برونمرزی حزب پان ایرانیست
همبستگی‌ ملی‌ . یکپارچگی ایران . حاکمیت ملت
هم میهن گرامی‌: برای ایرانی یکپارچه، آزاد، آباد، سربلند و دمکرات با حاکمیت ملت به ما بپیوندید
[email protected]
www.paniranism.info

درخواست هموندی
www.paniranist.org/a.htm

کنون ای هم وطن ای جان جانان / بیا با ما بگو پاینده ایران

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Copyright©2010-2018.