شماره 126 – استعمار سرخ، اینبار چین

هم میهن گرامی, مهر نموده و ما را در پخش نامه پان ایرانیسم یاری نمایید. سپاس!

نامه پان ایرانیسم
شماره 126،  سه شنبه 01 فروردین ماه 1400، 30 مارس 2021
www.paniranism.info . iran@paniranism.info

تغار !
چینی‌ها از مقامات رژیم ایران خواسته‌اند در مورد جزئیات توافق ۲۵ساله سکوت کنند!
طومار شهروندان ایران به رییس‌جمهور چین: توافق با جمهوری اسلامی مردود است
وزارت خارجه ایران: الزامی نداریم سند توافق با چین را منتشر کنیم
منوچهر بختیاری پدر جانباخته راه میهن پویا بختیاری در ضرورت دفاع از میهن
توییت حجت کلاشی درباره انعقاد قرارداد با چین
مطالبی از نشریه ارگان رسمی حزب پان‌ایرانیست در دهه چهل خورشیدی درباره سیاست‌های توسعه‌طلبانه‌ی چین.

تغار! یمان 25 ساله همکاری جمهوری اسلامی و چین

حسین شهریاری

پس از بگومگو های بسیار سرانجام پیمان 25 ساله همکاری ” جمهوری اسلامی و چین ” با دستینه ( امضا ) وزیران ” خارجه ” دو کشور در تهران انجام شد !.

زبانزد ( ضرب المثل ) ی فارسی میگوید : « ماستی که ترش است، از تغارش پیداست » به همین روی از پیمانی که نه به مجلس رفته و نه دست اندر کاران از آن آگاهی دارند ! جز ننگ و خواری چشمداشتی نمیتوان داشت !، چه روند کار گویای این ” راز مگو است ” همگان میدانند، برابر بربست ( قانون ) هر طرح یا لایحه ای که بخواهد به بربست دگر ( تبدیل ) شود، یا پیمانی میان دو یا چند کشور پدید آید، میباید نخست به دید ” مجلس ” برسد، تا پس از بررسی و کنکاش چنانچه بیش از نیمی از ” مجلسیان ” با آن همراه بودند، به گونه بربست در میآید و یا آن پیمان به کار گرفته میشود، اما چنین روندی برای پیمان 25 ساله میان ” جمهوری اسلامی و چین ” در میان نبوده و تا کنون هم دولتمردان از آن پرده برنداشته اند ! شاید چشم براهند، بار دیگر رخدادهای آبانماه سال 1398 را تازه سازند !، رخدادهایی که در پی درخواست فرنشینان ( رییسان ) سه ” قوه ” برای گرانی شبانه بنزین پدید آمد و بسیاری کشته، زخمی و زندانی بر جای گذاشت !، به همین روی نمیتوان گمان برد، این ماست ترش ارزش خوردن داشته باشد !، دیگر آنکه این پیمان به هیچ روی با بربست پایه ( قانون اساسی ) همخوانی ندارد ! چه در بند ( اصل ) 77 آمده است.

اصل 77 : « عهد نامه ها، مقاوله نامه ها، قرار دادها و موافقت نامه های بین المللی باید با تصویب مجلس شورای اسلامی باشد »
اصل 81 : « دادن امتیاز تشکیل شرکتها و موسسات در امور تجاری و صنعتی و کشاورزی و معادن و خدمات به خارجیان مطلقن ( مطلقا” ) ممنوع است »

اصل 146 : « استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور هر چند به عنوان استفاده های صلح امیز باشد، ممنوع است »
اصل 153 : « هرگونه قرار داد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی، اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شیون کشور گردد ممنوع است »

با این نشانها دست اندرکاران و دولت چین باید بدانند، این پیمان نمیتواند، از دید ملت ایران پیمان سودمندی باشد ! به همین روی ارزش کاربری ندارد ! و هرگاه ملت ایران بتواند، آنرا ندیده خواهد انگاشت !
یکشنبه 8 فروردین ماه 1400.

برگرفته از کانال خبری حزب پان ایرانیست
paniranist@

***

چینی‌ها از مقامات رژیم ایران خواسته‌اند در مورد جزئیات توافق ۲۵ساله سکوت کنند!

دیدار هیئت چینی با حسن روحانی و محمدجواد ظریف

-مطابق اصل ۱۵۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی «هر گونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شئون کشور گردد ممنوع است.» حالا منصور حقیقت‌پور نایب‌رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملّی مجلس شورای اسلامی می‌گوید که خود رهبر جمهوری اسلامی «مبدع» سند توافق ۲۵ ساله ایران و چین بوده است!
-منصور حقیقت‌پور دستیار لاریجانی می‌گوید «چینی‌ها به خاطر ملاحظه‌ای که با آمریکا داشتند می‌گفتند آشکار نکنید!» او همچنین گفته لاریجانی از طرف خامنه‌ای «نقش ویژه‌ای» در این توافق داشت.
– همانطور که محمدجواد ظریف مأمور توافق با ایالات متحده آمریکا بود، علی لاریجانی نیز مامور توافق با چین کمونیست است! ظریف تا کنون ناکام مانده و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که لاریجانی در این ایرانفروشی کامیاب شود!
-جو بایدن: یکسال است‌ که نگران این مسئله بوده‌ام!
– شمخانی: سند راهبردی ایران و چین بخشی از سیاست مقاومت فعال است و نگرانی بایدن کاملاً درست است!
– علی مطهری: نه مردم از محتوای سند خبر دارند و نه نمایندگان!

دنباله مقاله:

چینی‌ها از مقامات رژیم ایران خواسته‌اند در مورد جزئیات توافق ۲۵ساله سکوت کنند!

***

طومار شهروندان ایران به رییس‌جمهور چین: توافق با جمهوری اسلامی مردود است

در ادامه واکنش‌ها به امضای سند توافق ۲۵ ساله جمهوری اسلامی با چین، صدها نفر از فعالان مدنی با راه‌اندازی طومار دادخواستی خطاب به رییس‌جمهور چین اعلام کردند جمهوری اسلامی نماینده ملت ایران نیست و این توافق «مردود» به شمار می‌رود.

این طومار آنلاین که تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر آن را امضا کرده‌اند، با عنوان «فروش ایران به چین را متوقف کنید» راه‌اندازی شده است.

امضای این طومار در حالی صورت می‌گیرد که در رسانه‌های اجتماعی کاربران با داغ کردن هشتگ‌هایی، از این توافق به عنوان «فروش کشور» یاد کرده و خواستار لغو آن از سوی حکومت ایران شده‌اند.

در قسمتی از این طومار خطاب به شی‌ جین پینگ، رییس‌جمهور چین،‌ نوشته شده: «نظام جمهوری اسلامی ایران که در حال فروپاشی است،‌ نماینده ملت ایران نیست و مردم با هر مناسبتی این عدم نمایندگی را ابزار کرده‌اند.»

در همین زمینه به اعتراضات سراسری سال‌های اخیر، کاهش مشارکت در انتخابات و کارزار «نه به جمهوری اسلامی» در رسانه‌های اجتماعی اشاره شده است.

امضاکنندگان که شامل خانواده قربانیان اعتراضات، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی هستند، حکومت ایران را درگیر بحران‌هایی از جمله در زمینه مشروعیت،‌ ناکارآمدی، فساد و‌ جانشینی خوانده‌ و سقوط آن را «قطعی» عنوان کرده‌اند.

این طومار توافق امضاشده را در «تعارض با منافع ملی ایران» دانسته و نوشته‌ که از لحاظ اخلاقی، سیاسی، حقوقی و انسانی «مردود» به شمار می‌رود.

امضاکنندگان از رییس‌جمهور چین خواسته‌اند به واکنش‌ها در رسانه‌های اجتماعی در این زمینه مراجعه و با احضار وزیر خارجه خود به پکن، از پیگیری قرارداد جلوگیری کند.

در قسمتی دیگر از متن هم امضای این سند توسط جمهوری اسلامی برای «نجات از سرنگونی» خوانده شده است. امضاکنندگان اشاره کرده‌اند که قاطبه ملت ایران آن را «فاقد اعتبار» دانسته و حق جبران خسارت‌های مادی و معنوی را برای خود محفوظ می‌دانند.

توافق ۲۵ ساله روز شنبه در تهران به امضای محمدجواد ظریف و وانگ یی، وزیران امور خارجه دو طرف، رسید.

از: ایران اینترنشنال

***

وزارت خارجه ایران: الزامی نداریم سند توافق با چین را منتشر کنیم

با وجود افزایش انتقادها نسبت به عدم شفاف‌سازی کامل جزییات توافق ۲۵ ساله جمهوری اسلامی با چین، مقام‌های حکومت ایران آن را عنصر تولید قدرت می‌خوانند و انتشار این سند را نیز غیرمتداول عنوان می‌کنند.

روز یکشنبه هشتم فروردین‌ماه رضا زبیب،‌ مدیرکل شرق آسیای وزارت امور خارجه ایران، در صفحه توییترش نوشت سند امضاشده «ماهیت و حتی شکل قرارداد یا موافقت‌نامه» ندارد و صرفا «نقشه راه و چارچوب روابط بلندمدت» است.

این مقام وزارت امور خارجه در ادامه اشاره کرد «انتشار موافقت‌نامه‌ها الزامی قانونی دارد،‌ اما انتشار اسناد غیرتعهدآور چندان متداول نیست. تحریم‌ هم مانع دوچندان است.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که از ساعاتی پیش از انتشار خبر امضای رسمی این توافق طی سفر وزیر خارجه چین به تهران در روز شنبه، شهروندان، کارشناسان حقوقی و روابط بین‌الملل و همچنین بسیاری از فعالان مدنی در رسانه‌های اجتماعی خواستار شفاف‌سازی و اعلام جزییات آن شدند. بسیاری از شهروندان از این توافق به عنوان «فروش کشور» یاد کردند.

از سویی محمدباقر قالیباف، رییس مجلس،‌ با انتشار متنی در صفحه توییترش حمایت خود از این توافق را اعلام کرد. قالیباف امضای این سند را «عنصر مهم تولید قدرت در چارچوب نگاه به آسیا و اوراسیا» خواند.

این در حالی است که محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه، در صفحه اینستاگرامش متن شعری منتشر کرده و ضمن گلایه از انتقادهای اخیر عملکرد خود را «خدمت به آب و خاک پاک و مردمان» ایران خوانده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه هم روز شنبه در پی امضای این توافق نوشته بود: «مشارکت جامع راهبردی ایران و چین از امروز وارد مرحله جدیدی می‌شود.»

خبرگزاری رسمی دولت ایران در یادداشتی که در همین‌ زمینه منتشر کرده، توافق صورت‌گرفته را «تصمیم سیاسی بزرگ» عنوان کرده و آن را نشانه حمایت چین از ایران در دوران تحریم خوانده است.

انتشار جزییات کامل این توافق همچنان از سوی کارشناسان و نهادهای حوزه اقتصادی مورد تاکید قرار می‌گیرد.

در همین زمینه حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران،‌ در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفته که فعالان بخش خصوصی هم هنوز در جریان جزییات این توافق نیستند. صالحی افزود: «خواسته ما این است که با هدف روشن شدن مسیر و هدف‌گذاری‌های صورت گرفته جزییات این توافق منتشر شود.»

واکنش‌ها به امضای این توافق و ابهام در زمینه جزییات آن همچنان ادامه دارد.

از: ایران اینترنشنال

***

منوچهر بختیاری پدر جانباخته راه میهن پویا بختیاری در ضرورت دفاع از میهن

***

توییت حجت کلاشی درباره انعقاد قرارداد با چین

***

***

مطالبی از نشریه ارگان رسمی حزب پان‌ایرانیست درباره سیاست‌های توسعه‌طلبانه‌ی چین.

مطالبی از نشریه خاک و خون ارگان رسمی حزب پان‌ایرانیست در دهه چهل خورشیدی درباره سیاست‌های توسعه‌طلبانه‌ی چین و خطرات آن.

«خواب خوش مائو تسه‌تونگ»
نشریه خاک و خون: ۶
تاریخ: ۲۷ مهرماه ۱۳۴۴

«هیولای چین سرخ، خطری که همسایگانش از آن غافل‌اند.»
نشریه خاک و خون، شماره ۱۷
۲۵ آبان ماه ۱۳۴۴

«چین مبارز می‌طلبد؛ تجاوزطلبی چین آسیا را تهدید می‌کند.»
نشریه خاک و خون، شماره ۳۰
۲ دی ماه ۱۳۴۴


«اسب تروا هدیه مائو به سوکارنو»
نشریه خاک و خون، شماره ۲۶
۲۳ آذرماه ۱۳۴۴


«چین سرخ و مصر؛ تجاوز و مداخله، محور اساسی دیپلماسی چین»
نشریه خاک و خون، شماره ۲۸
۲۸ آذرماه ۱۳۴۴

***

هواداران پان ایرانیسم در برونمرز
همبستگی‌ ملی‌ . یکپارچگی ایران . حاکمیت ملت
هم میهن گرامی‌: برای ایرانی یکپارچه، آزاد، آباد، سربلند و دمکرات با حاکمیت ملت به ما بپیوندید
کنون ای هم وطن ای جان جانان / بیا با ما بگو پاینده ایران

درخواست هموندی
hamvandi@paniranist.org

نامه پان ایرانیسم در شبکه های اجتماعی

تارنما: www.paniranism.info
فیسبوک: facebook.com/nameh_paniranism
تویتر: twitter.com/paniranism
تلگرام: t.me/Naameh_Pan

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Copyright©2010-2018.