شماره 64 – ناسیونالیسم ایرانی ، روان ملت ایران است و پاسدار منافع ملی ایران

هم میهن گرامی, مهر نموده و ما را در پخش نامه پان ایرانیسم یاری نمایید. سپاس!

نامه پان ایرانیسم
شماره 64 -چهار شنبه 15 اسفند ماه 1397, 6 مارس 2019
www.paniranism.info . [email protected]

درود بر هم میهنان گرامی

نوشته های زیر تقدیم می شوند

ناسیونالیسم ایرانی ، روان ملت ایران است و پاسدار منافع ملی ایران
نگاهی به استعفای ظریف …..
دوگانه زبان مادری و زبان پدری
محاصره ایران کنونی توسط دنیای نوعربی– نوعثمانی
ایران، همچون مادر ماست
فاجعه در محیط زیست
عبارت خلیج پارس در نامه ای به خط جمال عبدالناصر از رهبران پان عربیسم
ایران زیبای ما

ناسیونالیسم ایرانی ، روان ملت ایران است و پاسدار منافع ملی ایران

دکتر هوشنگ طالع

ناسیونالیسم ایرانی یا مکتب پاسداری از منافع ملی و برتر انگاشتن منافع ملی بر منافع فردی ، مکتبی است انسان‌دوست ؛ آشتی‌جو و نیک‌خواه ملت ایران و همه‌ی ملت‌های جهان .

با شگفتی بسیار در نوشتاری که از سوی رهبر جمهوری اسلامی واگویه شده بود ( روزنامه جوان ـ یکم اسفندماه 12397 ـ رویه 10 ) ، از واژه‌ی « نژاد » ، هم تراز با « ناسیونالیسم » ، یاد شده بود ؟! در حالی‌که مکتب علمی ناسیونالیسم یا ملت‌گرایی ایرانی ، هیچ ارتباطی با مساله‌ی « نژاد » ندارد .

در پنجم ژانویه 1919 ، آنتوان درکسلر همراه تنی چند از همفکران کارگر خود ، « حزب کارگران آلمان » را بنیاد نهادند . گرچه آنان خود را باورمند به اندیشه‌ی سوسیالیسم می‌دانستند ؛ اما برای پیش‌گیری از شهرت مارکسیستی و کمونیستی ، به نام « کارگران آلمان » بسنده کردند . با عضویت آدولف هیتلر در هیات 7 نفره‌ی رهبری حزب کارگران آلمان ، روز 24 فوریه 1920 عنوان « سوسیالیست ‌ملی» نیز به نام حزب افزوده شد و بدین سان حزب «ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان » ( NSDAP )‌ یا (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei ) برپا گردید.

با دست‌یابی آدولف هیتلر به رهبری حزب در سال 1921 ، حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان ، رفته رفته گرایش‌های نژادی پیدا کرد و این مساله دست‌آویز شرق و غرب برای وارد کردن اتهام نژادپرستی به نهضت‌های ملی‌گرا (‌ناسیونالیست ) گردید . در حالی چنان‌که گفته شد حزب نازی آلمان ، عنوان ناسیونال‌ سوسیالیست را داشت و باورمند به اندیشه‌ی سوسیالیسم و در نتیجه ، ارتباطی با اندیشه‌ی « ناسیونالیسم » نداشت.

به راستای سخن باز گردیم : حاکمان در هر جامعه ، می‌بایست که به ویژه با مکتب های سیاسی و اجتماعی ، آشنایی کامل و راستین داشته باشند تا داوری‌ها در سطح کلان ، به کج راهه نروند وبرای مثال ، ناسیونالیسم‌ایرانی را با مسایل« نژادی » در آمیخته نگردد که فرسنگ‌ها از حقیقت و واقعیت به دور است و پر از مخاطره و زیان برای بقای کشور.

خوانش از ناسیونالیسم(ملی گرایی)ایرانی از دیدگاه راست و چپ ( در طیف‌های گوناگون ) می‌تواند داوری‌ها را به بیراهه بکشاند . در این راه ، رواج سب و لعن ناسیونالیسم و حتا یاری مالی از خزانه‌ی ملت برای آسیب ‌رسانی به ناسیونالیسم ایرانی یا « روان ملت ایران » و مکتب « پاسداری از منافع ملی » ، زیان‌های بسیاری تاکنون برای کشور به بار آورده است که از مظاهر آن می‌توان از قومیت‌تراشی و قومیت‌سازی ، نفرت‌پراکنی قومی ، جداسری و تجزیه‌خواهی و دورسازی مردم و ملت ایران از فرهنگ ، تاریخ و تمدن کشورنام برد . نتیجه‌ی این اقدام ها ، عبارتست از پراکندگی‌ملی ، از دست‌رفتن خودباوری ملی و تبدیل کشور به جولانگاه اندیشه‌های بیگانه و شکسته شدن سد پایداری‌ملی برابر تهاجم فرهنگی.

البته خود نظام هم به زیان‌های ستیز بی‌امان با ملی‌گرایی پی برده است ؛ چنان‌که چند روز پیش آقای جهانگیری با توجه به عجز دولت برابر مشکلات ، تنها راه برون‌رفت از « سختی‌های مقطع فعلی » را « ملی‌اندیشی » عنوان کردند : « ما در مقطع فعلي جز ملي انديشيدن نبايد کار ديگري کنيم. من اين را به عنوان يک دولتمرد جمهوري اسلامی می‌گويم ».

از یاد نبریم که استالین نیز که گمان می‌کرد تنها راه نجات جهان و بشریت در « مارکسیسم » و در نتیجه ستیز بی‌امان با ملی‌گرایی و ملی ‌اندیشی است ، هنگامی که سربازان رایش سوم به پشت دروازه‌های مسکو رسیدند ، « ‌نبردمیهنی » اعلام کرد و با حضور میلیونی روسیان در جبهه‌ها ، توانست در جنگ پیروز گردد .

به گفته‌ی رودکی سمرقندی : « زمانه [ تاریخ ] را چو نیک بنگری ، همه پند است » .
هشتم اسفندماه 1397 ـ هوشنگ طالع

***

نگاهی به استعفای ظریف …..

ریاض

دولت بی برنامه و ناتوان تنها نتیجه اش شکست و از دست دادن منافع ملی است.بعد از تن دادن به برجام نافرجام و تعطیلی صنعت هسته ای،بدون برداشتن تحریم ها و ایجاد تحریم های شدید تر که فروپاشی اقتصاد کشور را به همراه داشت،دستور مهار و کنترل این دولت تسلیم و تنبل،به مجری گری سپاه صادر گردید.سپاه موظف شد، بجای برخورد با نفرات دولت ،اطرافیانشان را زیر گیوتین گذاشته ،و با افشای فسادها و رانت های دولت پروژه مهار را پیش ببرد(دادگاه حسین فریدون وبرادر جهانگیری و….).از سوی دیگر تئورسین های جریان اصلاح طلب و دولت نیز این موضوع را متوجه شده ،و نیک می‌دانند که در بیرون، کارت‌هایشان نزد غرب سوخته و ترامپ و تیمش،یکی پس از دیگری سنگرهایشان را فتح کرده و می کنند، و در داخل افزایش موج نارضایتی اجتماعی و عبور ملت از شعارهای چهل ساله نظام رخ داده است، لذا طرح خطرناک دیگری را بر بستر تا آرام جامعه امروز ایران ،طراحی و اجرا کرده‌اند،که حمله مجدد روحانی به سپاه و استعفای ظریف شروع آن است.این طرح شامل چند گام به شرح زیر می باشد:

۱-دولت که شکست خورده و چیزی برای از دست دادن ندارد ،لذا برای کسب رضایت اروپاییان جهت حمایت از دولت ،ماموریت بعدی را تصویب پالرمو قرار داده است.(اگر نخواهیم به خیانت عنوانش کنیم).

۲-در منطقه سعی بر این است مخالفان اسد را پشت سر خود آورده تا در جنگ های رسانه ای ،حداقل حمایت رسانه های اسراییل و عربستان و…..داشته باشند.(استعفا در روز ورود اسد به تهران ،شکست تبلیغاتی جشن نظام برای پیروزی در سوریه را رقم زد)

۳-تیم پروپاگاندای اصلاح طلبان در داخل و بیرون ،به سرعت فعال شده و سعی دارند معانی مختلف به استعفا دهند.در رسانه های غربی،سعی براین خواهد شد که با استفاده از نظریه های رسانه ای،نوعی اپوزسیون جعلی ساخته تا در آینده ،مسیر را مجدد از صندوق رای به همین نظام و البته وعده آزادی اجتماعی بیشتر قرار دهند،و در داخل با بازگشت به شعار امیرکبیر بودن ظریف،سعی در القای نداشتن گزینه ای بهتر به جای پرفسور حقوق بشر دارند.

۴-احتمال اینکه سه گزینه بالا شکست بخورد بسیار است،لذا اتاق فکر امنیتی (حجاریان ،تاج زاده وعلوی و…)آنها تصمیم گرفته است که فضای کشور را رادیکال کند ،این رادیکال کردن نیز بر اساس مفاهیمی چون(ازادی،دموکراسی،و …..)خواهد بود,که در غالب جمهوری سوم مطرح می شود.در این جمهوری بحث ها حول بقای همین سیستم خواهد بود که با فرمت دیگر (احتمالا طرح‌هایی نظیر شورای فقاهت و..) است. در این طرح با وام گرفتن از مباحث ملی،در قالب تعدادی ملی نما ،و همراه کردن مردم موضوع را به کف خیابان کشیده که حاصلش بهم خوردن ترازوی امنیت در داخل ،و برتری نسبت به جناح رقیب است.

در صورت عدم پذیرش استعفا،این طرح تا گزینه دو اجرایی واز ادامه اش جلو گیری شده است.اما بزودی گام های سه و چهار نیز اجرایی می شوند.

هر کدام از چهار گام ذکر شده به دلایل مختلف،سیاسی و ژئو پلتیکی در این شرایط به ضرر ملت ایران بوده و به یکی از سه حالت زیر ختم می شود .

الف)عکس العمل جناح مقابل،مارا وارد جنگ منطقه ای خواهد کرد.

ب)خلع سلاح موشکی که از دست دادن توان دفاعی کشور است .

ج)با ایجاد پروژه آشوب در کشور،از آنجایی که این طرح ها لو رفته است،ایجاد پروژه آشوب و ساخت فضای رادیکال باعث می شود،عناصری نظیر منافقین که در حال دوره دیدن جنگ شهری در آلبانی هستند ،وارد کشور شده و کنترل آشوب را بدست گیرند، که نتیجه اش ،وحشتناک خواهد بود.
ریاض-اسفند۹۷

سرور ریاض از پان ایرانیست های خوزستان هستند.

***

دوگانه زبان مادری و زبان پدری

دکتر حبیب الله فاضلی
هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

فرهنگ ایرانی پدر جهان ایرانی است و زبان فارسی برای تمام ایرانیان حوزه ایران فرهنگی و سیاسی رابط و خانه آن بوده است. این ادراک نهایی بازیگران دو قانون اساسی مشروطه و جمهوری اسلامی بود آنها بدرستی زبان فارسی را «زبان پدری» می‌دانستند که تعارض با زبان مادری ندارد مگر در سایه شابلون سیاست ابزاری و روایت‌های کلان جامعه‌شناسانه.

بهترین راه‌حل این است که دولت‌ها از زبان ملی، تاریخی و مشترک خود حمایت و پاسداری کنند و با بی‌طرفی نسبت به سایر زبانها، لهجه‌ها و گویش‌ها حیات طبیعی آنها را شناسایی و تضمین کنند و مانع از اقدامات آگاهانه و سازمان یافته برای استحاله این زبانها به مثابه میراث ملی شوند.

جعل گذشته، بی تعهدی به آینده و بهره گیری ابزاری از مفاهیم شریف حقوق بشری سه ویژگی اصلی قوم گرایی در ایران است.

متن کامل مقاله را در پیوند زیر بخوانید:

دوگانه زبان پدری و مادری در قوانین اساسی ایران

وطن یولی??راه وطن
http://t.me/vatanyoli

***

محاصره ایران کنونی توسط دنیای نوعربی– نوعثمانی

دکتر جواد طباطبایی

فهم وضع کنونی بحران‌های اجتماعی ایران منوط به فهم درست از وضع متفاوت تحول ملّیت ایرانی است. خاستگاه بخش مهمی از بحران اجتماعی کنونی ناشی از حرکات گریز از مرکز «اقوام» و باورمندان «آئین‌های» ایرانی همین بی‌اعتنایی ایدئولوژیکی مضاعف «نمایندگان اقوام» و «نمایندگان ملّت» به پیوندهای پیچیدۀ میان فرهنگ فراگیر ایرانی با ملّیت و دیانت است و این هر دو گروه با دامن زدن به دو شکافی که در دهه‌های اخیر ایجاد شده، به یکسان کوشش می‌کنند برای تقویت موضع خود به این بحران دامن بزنند. گروه نخست، «نمایندگان اقوام»، که در بیشتر موارد سخنگویان توهّم‌های خود هستند که آن‌ها را با مطامع بیگانگان نیز سازگار کرده‌اند، به همان اندازه از وضع پیچیدۀ تحول تاریخی ملّیت ایرانی بی‌خبرند که «نمایندگان ملّت» با دامن زدن ایدئولوژیکی به دیانتِ بیرونِ از فرهنگ فراگیر! حکومت ایران نمی‌تواند در بی‌اعتنایی به این فرهنگ فراگیر ملّی کشور را اداره کند و به طور تاریخی نیز هیچ حکومتی نتوانسته است با تلقّی غیر ملّی این کشور را اداره کند. دولت در ایران در دوره‌هایی شالوده‌ای استوار پیدا کرده که توانسته است نمودار این فرهنگ فراگیر، یعنی وحدت کثرت‌های دینی، فرهنگی و آئینی همۀ اقوامی باشد که ملّت واحدی ایجاد کرده‌اند. حکومت کنونی ایران، با تکیه بر تلقّی ایدئولوژیکی دیانت، به لحاظ فرهنگی، کشور را در غفلتی بی‌سابقه اداره می‌کند. چنان‌که در جای دیگری گفته‌ام، برابر اصول حقوق اساسی ایران، جایگاه دولت به درستی معلوم نیست تا بتواند متولّی فرهنگ ملّی باشد. به این اعتبار، می‌توان گفت که خلط‌هایی که در دهه‌های اخیر به دنبال جا افتادن تلقّی ایدئولوژیکی دیانت میان دیانت و فرهنگ انجام شده، ایران را در وضعی قرار داده است که با کوشش‌های نافرجامی برای صدور دیانتْ خود را در محاصرۀ دیانت مخالفان خود قرار داده است. ایران سیاسی کنونی با فرهنگ فراگیر ملّی خود همچون «دلِ ایرانشهری» بود که نمی‌توانست به محاصرۀ دنیای عربی– اسلامی با رهبری عربستان دربیاید؛ ایران، در آغاز دورۀ اسلامی، یک بار این محاصره را شکسته بود. فرهنگ فراگیر ملّی ایران، که با تکیه بر اندیشۀ ایرانشهری ایجاد شده بود، پیوسته، حصاری بر گِرد ایران بود که اجازه نمی‌داد ایران در محاصرۀ جهان عربی– اسلامی قرار گیرد. اینک، با ایدئولوژیکی شدن دیانت، دیانتی که می‌خواست جهان عربی– اسلامی را به محاصره درآورد، خود به محاصرۀ دنیای نوعربی– نوعثمانی، در شمال و جنوب و شرق و غرب مرزهای ایران درآمده است?

دل ایرانشهر. فصلنامه سیاست‌نامه. شماره دهم. پائیز 1397. صفحه 17

كانال اختصاصي نشر آثار و آراء جواد طباطبايي
[email protected]

***
ایران، همچون مادر ماست

بر گرفته از فیسبوک پیمان پاکمهر، روزنامه نگار و فتو ژورنالیست میهن دوست آذربایجانی

***
فاجعه در محیط زیست: لاشه دو توله پلنگ ایرانی با پنجه‌های قطع شده پیدا شد

لاشه دو توله پلنگ ایرانی در حالی که پنجه‌های دست آنها قطع شده در شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویر احمد پیدا شده است.

محسن جعفری نژاد بسطامی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا کشف لاشه دو توله پلنگ ایرانی را تائید کرده و گفته است در بررسی اولیه لاشه‌ها، اثری از گلوله مشاهده نشده است.

پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست ایران می‌گوید لاشه این توله پلنگ روز پنجشنبه ۹ اسفند پیدا شده است.

این مقام محیط زیست گفته است نیروهای محیط زیست شهرستان چرام در این باره گزارش مردمی دریافت کرده بودند و پس از جست‌و‌جو در منطقه آزاد تنگ زرد لاشه این دو توله پلنگ را یافتند.

این دو لاشه برای نمونه‌گیری و آزمایش و علت دقیق مرگ به آزمایشگاه فرستاده شده است.

آقای جعفری نژاد بسطامی گفته است محل مرگ این پلنگ‌ها، ۱۰۰ کیلومتر تا منطقه حفاظت شده فاصله دارد.

او گفته است به دلیل وسعت منطقه، تنها دو محیطبان در منطقه‌ای به وسعت ۱۸۰ هکتار حضور دارند که آنها امکان حفاظت کامل را ندارند.

پلنگ ایرانی یکی از بزرگ‌ترین زیرگونه‌های پلنگ در دنیاست و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.

کشتار پلنگ در ایران طی سال‌های اخیر افزایش یافته است و به همین منظور کمیته بحران حفاظت از پلنگ در سازمان محیط زیست شکل گرفته است.

نابودی زیستگاه این گربه‌سانان هم از دیگر عوامل تهدید بقای این جانوران به حساب می‌آید.

جریمه شکار این جانور در ایران افزایش یافته و از چند سال پیش جریمه شکار پلنگ ایرانی از ۵ میلیون تومان به ۸۰ میلیون تومان رسیده است.

برگرفته از بی بی سی فارسی

***
عبارت خلیج پارس در نامه ای به خط جمال عبدالناصر از رهبران پان عربیسم

در حالی تجزیه طلبان و پان عربیست ها از واژه مجعول و غیر تاریخی خلیج ع . ر. ب. ی استفاده می کنند کهیکی از رهبران معروف آنها به نام خلیج پارس معترف است. این نامه که به دست خط جمال عبدالناصر می باشد و در آن از عبارت “الخلیج الفارسی” استفده شده، سندی آشکار و غیر قابل انکار برای این جاعلان تاریخ است.

برگرفته از تریبون آزاد پان ایرانیست خوزستان
***

حزب پان ایرانیست
همبستگی‌ ملی‌ . یکپارچگی ایران . حاکمیت ملت
هم میهن گرامی‌: برای ایرانی یکپارچه، آزاد، آباد، سربلند و دمکرات با حاکمیت ملت به ما بپیوندید
کنون ای هم وطن ای جان جانان / بیا با ما بگو پاینده ایران

درخواست هموندی
https://paniranism.info/%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%87%D9%85%D9%88%D9%86%D8%AF%DB%8C

نامه پان ایرانیسم در شبکه های اجتماعی

تارنما: www.paniranism.info
فیسبوک: facebook.com/nameh_paniranism
تویتر: twitter.com/paniranism
تلگرام: t.me/Naameh_Pan

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Copyright©2010-2018.